KAS NEPAVALDUS LAIKUI?

  • Prisilietimas prie amžinybės
  • Vėžliukas gyvena net 200 metų
  • Ilgaamžiškumo rekordas priklauso medžiams
  • Kiek gali gyventi žmogus?
  • Patys seniausieji Pasaulio gyventojai

    Metų daug, o išvaizda kaip jauno žmogaus. Apie tai svajoja daugelis. Visiems smalsu, kaip pasiekti viešai rodomų aktorių išvaizdos, kai skelbiama, jog asmeniui itin nemažai metų, bet jis ar ji atrodo jaunai. Žinoma, ne apie grimo ar plastinės chirurgijos „stebuklus“ ši publikacija.

    Ilgaamžiškumą ir pačius ilgaamžius tyrinėjo L.P. Leontjeva. Ji klausė, kiek ilgai gali gyventi žmogus? Ji aplankė itin daug ilgaamžių jiems gyviems esant ir rinko jų patarimus.

    Štai, ką L.P. Leontjeva paskelbė apie ilgaamžiškumą gyvojoje gamtoje, įskaitant gyvūnus, augmeniją.

    Jos pasakojimas pradedamas nuo vieną dieną tegyvenančios plaštakės. Ji skrenda saulėtą dieną nuo vienos gėlės prie kitos, plaštakės judesiai gražūs, veržlūs ir jos vienadienis gyvenimas iš pažiūros nuostabus.

    Autorės žvilgsnis nukrypsta į ilgametę katę, kuriai 28-i, ji net nugalėjo savo ilgaamžiškumu tigrą, kurio vidutinė gyvenimo trukmė tesiekia 15-17 metų, tačiau nusileido ilgo gyvenimo rungtyje džiunglių valdovui liūtui, kurio vidutinė gyvenimo trukmė – 40 metų.

    Visi gerai pažįsta varnas, jų visur pilna, jos gyvena apie šimtmetį, sakalas gyvena dar ilgiau – 150 metų.

    O kas ilgaamžiškumu pasižymi iš vandens gyvūnų? Štai, karpis gali gyventi iki 150-ies, vėžlys gyvena apie 200 metų. Ilgiausiai, ko gero, iš vandenų gyventojų gyvena banginiai ir krokodilai – iki 300-400 metų. Net tam tikros rūšies moliuskai vandenyne gyvena iki 100 metų!

    Kiek ilgai gyvena bitės? Tranai gyvena vos dvi savaites, bitės-darbininkės – 8-9 mėnesius, o bitė-motinėlė – 2-7 metus. Bet užtat vyšnios medis gyvas gali būti 300 metų. O ąžuolai gigantai gyvi būna iki 2000 metų. Dar daugiau, Indijoje yra žinomas figmedis, kuriam 3000 metų. Tnerifės saloje yra 6000 metų senumo drakono medis. Meksikos kiparisai gyvi išbūna iki 10 000 metų. Australijos makrozamija gyva išbūti gali 15 000 metų.

    Medžių amžius gana tiksliai nustatomas pagal jų kamienų rieves.

    Žuvų amžius nustatomas mikroskopu tiriant jų keteras, žvynus.

    Pavyzdžiui, 1497 m. ežere netoli Geilbruno buvo pagauta 5,7 metrų ilgio 140 kg sverianti lydeka. Nustatyta, jog žuviai virš 267 metų. O 1794 m. netoli Maskvos buvo pagauta 200 metų lydeka.

    Įdomu, o kiek ilgai gyvena artimiausieji žmogui gyvūnai – beždžionės? Gorila gyvena vos 15 metų, makaka – apie 30 metų, orangutangas – 25 metus ir tik šimpanzės ir pavianai gyvena 40-45 metus.

    Taigi, o kokia yra žmogaus amžiaus riba? Šimtas, du šimtai metų, o gal dar daugiau?

    Vartydami Bibliją, sužinome, jog pirmieji žmonės gyveno 9-10 šimtmečių, jų sveikata buvo itin stipri. Biblijoje rašoma, jog Mafusailas gyveno 969 metus, Nojus – 950, Adomas – 930 metų. Ilgainiui žmonių gyvenimo trukmė ženkliai sutrumpėjo.

    Kai kurie mokslininkai tvirtina, jog Biblioje aprašytieji ilgai gyvenę pirmieji žmonės iš tiesų nebuvo tokie ilgaamžiai, nes anuomet metų trukmė tebuvo trys mėnesiai. Tokiu būdu ilgaamžis Mafusailas gyveno ne 969 metus, o 225.

    Istoriniai šaltiniai aprašo vieną japonų valstietį Mampė, kuriam, manoma, 1795 metais buvo 194 metai, o vėliau jis buvo rašytiniuose šaltiniuose paminėtas, kad gyveno 242 metus, jo žmona – 221 metus, sūnus – 201, anūkas – 153 metus. Kiek jie visi po to dar gyveno – duomenų nėra.

    Yra duomenų ir apie ilgaamžius britus. F. Karne gyveno iki 207 metų, kitas britas – T. Parras gyveno iki 152 metų. Žinomas yra vengras, valstietis Petras Kcartenas, kuris gyveno iki 185 metų. Tanzanijoje buvo žinomas 160-erių metų pilietis iki tokio amžiaus dirbęs ir dėstęs mokykloje.

    Buvo aptikta nemažai ilgaamžių Ekvadore, jie buvo darbingi ir nugyvenę virš 100 metų, dirbo nuo aušros iki sutemų ir niekada nebuvo kreipęsi į jokius medikus, ligomis nesirgę jokiomis.

    Ilgaamžių gausa pasižymi Azerbaidžanas. Plačiai aprašytas buvo Širali-baba Muslimovas, gyvenęs iki 168 metų.

    Įdomu tai, kad praktiškai visi žinomi ilgaamžiai žmonės buvo ar iš valstiečių, ar iš kalnų vietovių paprastų gyventojų, visi labai darbštūs, dirbę iki pat savo mirties ir beveik visi turėjo ir ilgaamžių giminaičių – vaikų, anūkų, daugelio ilgaamžės buvo ir jų žmonos.

    Taigi, tikrieji ilgaamžiai nesinaudojo gydytojų paslaugomis. Jų ilga gyvenimo trukmė pirmiausia siejama su tam tikru gyvenimo būdu, judrumu, stipria valia, saikinga mityba, jie dažniausia gyveno ar kaimo vietovėje, ar kalnuose, dirbo iki gilios senatvės, buvo laimingi šeimyninio gyvenimo prasme, buvo gerbiami žmonės savo bendruomenėse, be to, jų tarpe nebuvo nė vieno tinginio.