JŪSŲ GYVENIMAS GALI PAILGĖTI BEVEIK 5 METAIS

Normalus, saikingas miegas yra būtinas. Aleksandras Puškinas miegą vadino „maloniu sergėtoju“, jis rašė:

Bičiuli senas, malonus,

O sapne, sergėtojau mūs.

Miegant pailsi visas organizmas, centrinės nervų sistemos ląstelės atstato savo gyvybinę funkciją.

Miegas yra galvos smegenų žievės ląstelių slopinimas. Žmogus miega ramiai tada, kai slopinimo procesai tolygiai ir giliai apima smegenų žievę, tada miegas gilus, žmogus nesapnuoja. Kai slopinimas netolygus, atskirose galvos smegenų žievės dalyse susidaro laikini nerviniai ryšiai. Jie tarsi atkuria nuotrupas praėjusių įvykių, kuriuose dalyvavo miegantysis vienu ar kitu būdu. Taip susidaro sapnai.

Yra atlikta daugybė bandymų miegui tyrinėti. Vieni iš tokių bandymų buvo atlikti su šunimis ir jų metu nustatyta, kad be maisto bandomieji gyvūnai gali išgyventi 25 dienas, o nemiegoję – tik 5. Štai kodėl nemigos kankinami žmonės turi nedelsdami kreiptis į gydytojus.

Daug diskutuojama ir dėl dienos miego. Mažyliams jis būtinas, o vidutinio ir vyresnio amžiaus asmenims dieną naudinga pamiegoti tik tada, jei tas miegas netrukdo lengvai užmigti nakties miego ir atsikelti pailsėjus, o ne tokios būsenos, kai žmogus jaučiasi išglebęs ir lyg sudaužytas. Svarbu žinoti, jog dienos miegas niekada negali pakeisti nakties miego.

Miegas apsaugo mūsų organizmą, tausoja jo darbingumą. Žmogus, laikydamasis miego režimo, prailgina savo gyvenimą (Levisas).

Sakoma, jog blogai miega tas žmogus, kurio sąžinė nešvari. Bet tai yra tiesa tik iš dalies.

Prastas miegas ar nemiga yra ir ligų požymis, dėl to turėtumėte konsultuotis su medikais.

Žiniuonė Eugenija Šimkūnaitė, 1994 metų viešo renginio metu paklausta, kaip išvengti nemigos, kuri kamuoja ir jaunus žmones, aiškino labai paprastai: „Išvėdinkime kambarį, kuriame miegosime. Miegoti reikia eiti nepersivalgius ir nealkanam, ne per šiltai apsirengti“. Ji pabrėžė, kad prieš miegą nereikia ardyti sau „nervų“, pasakojo, kad yra atvejis paplitęs toks – „įsivaro baimę tiek, kad bijo net lovos“. Ji rekomendavo „darbus skaičiuoti“, vakarienei lengvai užkąsti, patarė 15 minučių iki atsigulant pavalgyti šiltos pieniškos sriubos.

O štai Sandee LaMotte (CNN) klausia tiesiai šviesiai: Ar norite gyventi ilgiau?

Jei atsakymais „taip“, tuomet miegas privalo būti Jūsų prioritetas. Naujesni tyrimai leido daryti išvadą, jog vadovaudamiesi 5 gero miego užtikrinimo patarimais vyrai savo tikėtiną gyvenimo trukmę prailgina beveik 5 metais, o moterys – 2,5 metų.

Teigiama, jog laikydamiesi idealaus miego elgsenos reikalavimų žmonės gyvena ilgiau. O jei nustatomas miego sutrikimas, gydytis itin svarbu, nes tai nulemia ankstyvą mirtį.

Suaugęs žmogus per parą turi miegoti 7-8 valandas. Nustatyta, jog 1 iš 3 JAV gyventojų turi miego sutrikimų.

Svarbu suprasti tai, jog gulėdami ilgiau lovoje geresnio miego neužtikrinsite. Reikia miegoti nepabundant, ramiai, kad gerai pailsėtumėte. Jei per savaitę daugiau kaip du kartus Jums sunku užmigti, tai jau yra problema. Be to, negalima vartoti migdomųjų, kad pasiektumėte užmigimo būseną, nes tai nereikštų, jog gerai ir lengvai užmiegate. Taigi, ne mažiau kaip penkias naktis per savaitę privalote išsimiegoti puikiai be jokių migdomųjų tablečių.

Gerai miegoti turite kiekvieną naktį ir kalba eina apie miego reguliarumą ir jo kokybę.

Tie žmonės, kurių miegas yra prastas, nereguliarus, nepakankamai ramus ir trunka trumpiau nei 7-8 valandas per parą, kardiologinių ligų neišvengia, širdies ligų rizika jiems išauga, o tai reiškia ir ankstesnę mirtį.

MOTERŲ IR VYRŲ MIEGAS SKIRIASI

Buvo tyrinėtas 172,000 žmonių miegas, tyrimą 2013-2018 m. atliko JAV Nacionalinis sveikatos statistikos centras. Tyrinėti buvo 5 sveiko miego įpročiai – gebėjimas lengvai užmigti; miego trukmė; 7-8 valandų trukmės miego buvimo ar nebuvimo faktas; pabudimas pailsėjus ir nevartojant migdomųjų preparatų, - pagal respondentų atsakymus į klausimus buvo padarytos išvados. Analizuota, kokią įtaką laikui bėgant daro prasta miego kokybė ankstyvesniam mirtingumui, ligoms atsirasti.

Tie žmonės, kurie turėjo visus 5 gero miego požymius, 30 proc. mažiau buvo linkę mirti nuo bet kokios priežasties. Be to, jiems 21 proc. mažiau grėsė mirtis nuo kardiologinių ligų, 19 proc. mažiau grėsė mirtis nuo vėžio ir net 40 proc. mažiau grėsė mirtis nuo kitų priežasčių nei vėžys ar kardiologinės ligos.

Vyrai, kuriems buvo būdingi visi 5 gero miego požymiai, gyvenimo trukmės prailginimą galėjo užsitikrinti net 4,7 metų. Moterų tikėtina gyvenimo trukmė pailgėja mažiau – 2,4 metų toms, kurioms būdingi visi 5 gero miego požymiai.

Mokslininkai mano, jog šį tyrimą reikėtų tobulinti ir galimai duomenys apie moteris yra nepakankamai tikslūs, nes neįvertinta yra apnėja, liga, kuri lemia miego sutrikimus itin sunkiai nustatomus, tačiau lemiančius kardiologines ligas, trumpesnę gyvenimo trukmę.

GERO MIEGO HIGIENA

Jei Jums būdingi mažiau nei 5 gero miego požymiai, kas tada?

Nesijaudinkite. Gera naujiena yra ta, kad galite treniruoti savo smegenis ir pasiekti geresnės miego kokybės. Tai vadinama „miego higiena“.

Turite eiti miegoti nuolat tuo pačiu metu ir keltis rytais taip pat tuo pačiu metu net išeiginėmis dienomis. Patalpa, kur miegate, turi būti išvėdinta, tamsi, vėsoka. Triukšmo neturi būti. Venkite bet kokio streso, stipresnių įspūdžių prieš miegą. Žinokite, jog Jūsų kūnas baigia alkoholį metabolizuoti kepenyse apie 3 valandą ryte, tada kūnas ima busti.

Turite būti pasirinkę miego rutiną, vengti bet kokių mėlynų šviesų ar sukrėtimų mažiausiai valandą iki miego laiko. Išmėginkite meditaciją, jogą, tai chi, šiltą vonią – viskas, kas Jus atpalaiduoja, nuramina, yra puiku. Šių įpročių tėvai gali išmokyti savo vaikus ir taip pasiekti, kad jie gyventų ilgiau. Miego higiena, kurios išmokstama vaikystėje, užtikrina ilgesnį gyvenimą, taip mano ekspertai.

Miego kokybė ir pakankama jo trukmė yra svarbi. Gerai išsimiegoti – tai turi tapti įpročiu.

Parengta pagal: „Sleep this way to add almost 5 years to your life“ By Sandee LaMotte, CNN. Published 8:29 AM EST, Thu February 23, 2023.

<https://edition.cnn.com/2023/02/23/health/sleep-longevity-study-wellness/index.html>, žr. 2023-02-24

Iliustracija iš creativecommons.org