Ar įmanoma iš viso nesusirgti jokia COVID-19 atmaina?

Nuo COVID-19 jau mirė daugiau nei 7 milijonai žmonių

8-ojo milijono mirusiųjų nuo COVID-19 sąrašas gali ilgėti ir 2024-2025 metais:

Ar įmanoma iš viso nesusirgti jokia COVID-19 atmaina?

„Esamoji nedarna tarp žmogaus ir aplinkos, tarp gyvenimo ir dėsnių net didiesiems žmonėms kyla ne iš jų didybės, o iš silpnybės”. Romenas Rolanas

 2024-09-05 / 08

 

Nusiteikusieji ilgam ir laimingam gyvenimui, investavusieji į savo ir artimųjų sveikatą, puoselėję sveiką gyvenseną patyrė didelį ir netikėtą smūgį nuo 2020-ųjų įsisiautėjus naujiesiems Korona pavadintiems ir dažnai mutuojantiems virusams bei jų atmainoms, neužilgo apibendrintai apibūdinamomis kaip COVID-19. Žinia, 2019 metų pabaigoje iki tol nežinomas virusas buvo aptiktas Kinijoje ir vėliau pasklido į visus kitus kraštus, tapo Pasaulinio lygio pandemija.

Šių metų vasarą spaudoje lietuvių kalba buvo galima aptikti antraščių: „Sparčiai plinta nauja COVID-19 atmaina: ligos pikas gali būti pasiektas jau šią žiemą“, „Nauja COVID-19 atmaina gali prisidėti prie didesnio užsikrėtimų skaičiaus šią žiemą“. Taip pat pranešta, jog nustatyta ir vėl nauja COVID-19 atmaina, ji pavadinta KP.3, kitaip dar vadinama „FLuQE“, yra „FLiRT“ grupės atmaina, tačiau joje yra mutacija, kuri leidžia virusui lengviau plisti. Aiškinama ir detaliau: šiuo metu cirkuliuojantis SARS-CoV-2 viruso Omicron variantas BA.2.86 ir jo subvariantai, kurie žiniasklaidoje dažnai vadinami FLiRT variantais ir apimantys linijas KP.2 ir KP.3, ir toliau dominuoja.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras 2024-08-21 priminė: susibūrimuose, pavyzdžiui, oro uostuose, uždaruose koncertuose, svarbu nepamiršti užkrečiamųjų ligų prevencijos priemonių. Labai svarbu kuo dažniau plauti rankas, jei nėra galimybės nusiplauti (muilu ir vandeniu) – jas dezinfekuoti. Taip pat svarbu laikytis kosėjimo / čiaudėjimo etiketo, neliesti paviršių, kurie gali būti užteršti virusais, nešvariomis rankomis neliesti akių, nosies ar burnos. Pajutus į peršalimą panašius simptomus, tokius kaip gerklės ar galvos skausmą, nosies užgulimą ar slogą ir kt., geriau likti namuose arba dirbti iš namų, nekeliauti, nesilankyti žmonių susibūrimo vietose, vengti kontakto su kitais asmenimis, o jei negalite išvengti kontakto – būtina dėvėti medicininę kaukę ar respiratorių, kreiptis į savo šeimos gydytoją ir laikytis jo rekomendacijų.

Leidinyje „Padėkime sau‘19“ taip pat ne kartą informavome apie su COVID-19 susijusius dalykus bei apie tai, jog „Nepadoru nežinoti, kas yra tas pokovidinis sindromas“. Be to, „Padėkime sau‘19“ informavo skaitytojus, kad, pavyzdžiui, 2024-2025 m. žiemos sezono susirgimus naujai matavusiuoju virusu JAV stabdys atnaujintomis vakcinomis ir kad ekspertai rekomenduoja skiepytis tuo pačiu metu dar ir nuo gripo, atlikti tai iki šių metų Vėlinių laiko.

Žinia, skiepytis ar ne, sprendžiama individualiai, pasitarus su gydančiuoju gydytoju. Dėl kūdikių, vaikų vakcinacijos sprendimus priima jų tėvai, globėjai.

Bet labiausiai svarbus klausimas yra, kaip iš viso nesusirgti jokia COVID-19 atmaina. Apie būtinybę laikytis asmens higienos, tam tikro atstumo nuo kitų žmonių, dezinfekuoti paviršius ir dėvėti apsaugines kaukes ar respiratorius nuo 2020 m. sužinojo visi. Sveikatos vertę iš naujo pasvėrė taip pat visi.

Patys turtingiausieji Pasaulio gyventojai jau nuo pat 2020-ųjų įsikūrė N. Zelandijoje, kur virusas beveik neplito, ar kitose atokiausiose salose, kur užkratui patekti beveik nebuvo galimybių dėl jų nepasiekiamumo ir uždarumo nuo keliautojų srautų. Tuo tarpu skurdžiasieji gyventojai net progresyviose Vakarų pasaulio demokratijos valstybėse buvo palikti likimo valiai. Apie situaciją Lietuvoje nėra net ko pasakoti, padėtį puikiai atsimena visi, kurie išliko gyvi ir išvengė susirgimo šiuo virusu bei dėl to jų psichika, gebėjimai nuosekliai ir logiškai mąstyti nebuvo pažeisti, neištiko pokovidinis sindromas, nulemiantis geriausiu atveju asmens pasveikimą po 1-3 metų ar net ilgesnio laikotarpio, bet ir tai išimtinės sėkmės atveju, kas pavyko tik vienam iš keturių sirgusiųjų šio viruso ir jo atmainų sukeltomis ligomis, turėjusiųjų kompleksinių sveikatos sutrikimų, kurie beveik niekam taip ir nesibaigė visišku pasveikimu.

Todėl netikėtas yra naujesnis šių metų viešas pranešimas apie galimybę išvengti šių virusų tiesiog laikantis tam tikros mitybos dietos.

 

Galimai Viduržemio jūros dieta gali sumažinti infekcijos riziką

 

Kai kurie ekspertai jau seniai sveikina sveiką mitybą kaip vieną potencialiai svarbų veiksnį, turintį įtakos COVID-19 rizikai arba tam, kad liga nesuintensyvėtų.  Indonezijos mokslininkų komanda ištyrė, kaip konkretus gyvenimo būdas gali padėti nesusirgti. Žurnale „PLOS One“ paskelbta apžvalga, kad Viduržemio jūros dietos laikymasis gali sumažinti riziką užsikrėsti Covid-19.

„Buvo atlikta daugybė tyrimų, kurie labai siejo COVID-19 su uždegimu (kūne), o Viduržemio jūros dieta jau seniai žinoma dėl savo priešuždegiminių savybių“, – sakė apžvalgos vyresnysis autorius Andre Siahaanas, lektorius Šiaurės Sumatros universiteto Indonezijoje.

Siahaanas praneša, jog padėtis tokia: „Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, buvo pranešta apie daugiau nei 775 milijonus užsikrėtimo atvejų. Šis skaičius vis dar auga, o per savaitę iki rugpjūčio 4 d. užregistruota daugiau nei 47 000 atvejų – tai naujausia PSO statistika. Nuo COVID-19 mirė daugiau nei 7 milijonai žmonių“.

Siekdama ištirti, ar Viduržemio jūros dieta gali sumažinti infekcijos riziką ir sunkumą, tyrėjų grupė peržiūrėjo šešis tyrimus, kuriuose dalyvavo daugiau nei 55 400 dalyvių iš penkių šalių ir buvo paskelbti 2020–2023 m. Dalyviai pranešė, kad laikosi Viduržemio jūros dietos, tyrimo metu naudoti klausimynai.

Siekiant nustatyti Covid-19 atvejus, keturi tyrimai rėmėsi dalyvių pranešimais apie tai, ar jie buvo užsikrėtę, o kitame tyrime atvejai buvo nustatyti tiek pagal savarankiškus pranešimus, tiek pagal antikūnų tyrimus. Visi tyrimai su simptomų sunkumu taip pat buvo pagrįsti dalyvių prisiminimais.

Trijuose tyrimuose nustatyta „reikšminga“ sąsaja tarp Viduržemio jūros dietos ir sumažėjusios koronavirusinės infekcijos rizikos, o kiti du tyrimai parodė nereikšmingus rezultatus. Visuose šiuose tyrimuose dalyviai, besilaikantys Viduržemio jūros dietos, turėjo mažesnę infekcijų riziką – jos negalima patikimai įvertinti iki konkretaus skaičiaus, iš dalies dėl skirtingų tyrimų reikšmės. Simptomų skaičius ar ligos sunkumas nėra tokie aiškūs, sakė autoriai, kurie šiuos aspektus įvertino kaip „mažą tikrumą“.

Tik vienas tyrimas pranešė apie reikšmingą ryšį tarp didesnio Viduržemio jūros regiono dietos laikymosi ir mažesnio Covid-19 simptomų, o kiti trys nustatė nereikšmingą ryšį. Viename tyrime nustatyta, kad dieta sumažino sunkaus Covid-19 tikimybę, o dar dviejuose buvo gautos prieštaringos išvados.

Kai kuriuose tyrimuose išmatuotas pagal maisto produktų kategorijas didesnis alyvuogių aliejaus, vaisių ir riešutų suvartojimas; mažesnis grūdų ir raudonos mėsos vartojimas; ir saikingas alkoholio vartojimas buvo susijęs su mažesne koronaviruso infekcijos rizika. Daugiau daržovių, vaisių, ankštinių daržovių, riešutų, žuvies ir nesmulkintų grūdų valgymas buvo susijęs su mažesne susirgimo COVID-19 tikimybe.

 

Neatsakyti klausimai

 

Apžvalgoje pateikiamos tik preliminarios įžvalgos, todėl reikia nepamiršti svarbių trūkumų, turinčių įtakos išvadų patikimumui.

Tai apima tai, kad visi tyrimai buvo stebimi, todėl rezultatai rodo koreliacijas, bet neįrodo Viduržemio jūros dieta turi arba neturi apsauginio poveikio nuo COVID-19, sakė dietologė, autorė ir CNN sveikatos ir mitybos bendradarbė Lisa Drayer.

„Tai yra didelis mitybos tyrimų ribotumas, nes jame atsižvelgiama tik į gyvenimo būdo veiksnių ir sveikatos rezultatų sąsajas“, - elektroniniu paštu rašė Drayer. „Kiti veiksniai nei mityba, bet susiję su Viduržemio jūros dieta, gali turėti įtakos išvadoms. Daugelyje tyrimų į tai nebuvo atsižvelgta, o tai galėjo turėti įtakos išvadoms apie dietos veiksmingumą. Tai apima kritinius veiksnius, kurie, kaip žinoma, prisideda prie COVID-19 rizikos ir sunkumo, pavyzdžiui, nutukimas, diabetas ir socialiniai sveikatą lemiantys veiksniai, įskaitant galimybę gauti sveiko maisto, sakė Dr. Jordi Merino iš Kopenhagos universiteto Danijoje, kur įsteigtas mokslo tyrimų centras „Novo Nordisk Foundation Center for Basic Metabolic Research”. Šių dalykų sąveika „yra sudėtinga ir negali būti visiškai suprantama atskirai“, - pridūrė Merino.

 

Siekiama sumažinti ligų riziką

 

Nors trumpalaikiai mitybos pokyčiai gali turėti ribotą poveikį COVID-19 rizikai, ilgalaikė tvarios sveikos mitybos nauda gali būti didesnė, sakė Merino. „Mes žinome, kad pakeisti kažkieno mitybą gali būti nelengva, tačiau būtų gera mintis lėtai koreguoti ir įtraukti Viduržemio jūros dietos elementus po vieną į savo gyvenimą“, – sakė Siahaanas, vyresnysis autorius.

Rekomenduojama valgyti vaisius, daržoves, nesmulkintus grūdus, ankštinius augalus, riešutus, žuvis ir alyvuogių aliejų, kartu sumažinti vartojamos raudonos mėsos ir perdirbto maisto kiekį.

Svarbiausia, kad skiepijimas „išlieka geriausia“ ir saugiausia apsauga nuo hospitalizavimo dėl COVID-19, ilgalaikių sveikatos sutrikimų pasekmių. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenimis, be strategijų, tokių kaip skiepijimas ir kaukių dėvėjimas, „taikydami sveikos mitybos praktiką ir šalindami pagrindinius sveikatos skirtumus, galime padidinti gyventojų atsparumą infekcijoms ir pagerinti bendrus sveikatos rezultatus, “ – pasakė Merino. ⸎⸎

Reikalingų patarimų, nuorodą registracijai skiepytis, naujienas ir statistiką apie susirgimų plitimą visada galima rasti ir interneto svetainėje lietuvių kalba https://koronastop.lrv.lt/

Naudoti šaltiniai:

 (1) Sparčiai plinta nauja COVID-19 atmaina: ligos pikas gali būti pasiektas jau šią žiemą 2024-07-13 / šaltinis: TV3 / aut. naujienų portalas tv3.lt.

(2) Nauja COVID-19 atmaina gali prisidėti prie didesnio užsikrėtimų skaičiaus šią žiemą: <https://www.tv3.lt/naujiena/uzsienis/sparciai-plinta-nauja-covid-19-atmaina-ligos-pikas-gali-buti-pasiektas-jau-sia-ziema-n1350171>.

(3) Nepadoru nežinoti, kas yra tas pokovidinis sindromas. 2024-08-07. <https://www.leidinyssau.lt/info>.

(4) Šią vasarą sergančiųjų COVID-19 liga daugiau nei pernai – išlikime budrūs. 2024-08-21. <https://nvsc.lrv.lt/lt/naujienos/sia-vasara-serganciuju-covid-19-liga-daugiau-nei-pernai-islikime-budrus/>

(5) Korona vėl ateina, arba ruošk roges žiemai vasarą. 2024-07-31. <https://www.leidinyssau.lt/info>.

⸎⸎ This diet may reduce Covid-19 risk, new research suggests. By Kristen Rogers, CNN. August 21, 2024. <https://edition.cnn.com/2024/08/21/health/mediterranean-diet-covid-19-risk-wellness/index.html?iid=cnn_buildContentRecirc_end_recirc>, žr. 2024-09-03.