AR 23 VALANDOS MANKŠTOS PER PARĄ GARANTUOTŲ AMŽINĄ GYVENIMĄ?
111 MINUTĖ AKTYVIOS FIZINĖS VEIKLOS PAPILDOMAI KASDIEN IR JŪSŲ GYVENIMO TRUKMĖ PAILGĖS 11 METŲ,
BET AR 23 VALANDOS MANKŠTOS PER PARĄ GARANTUOTŲ AMŽINĄ GYVENIMĄ?
2024-11-22
CNN teigimu, skubančiame pasaulyje, kur kiekviena laisva sekundė yra skaičiuojama ir turi savo kainą, užduotis įnešti daugiau judėjimo į savo kasdienį gyvenimą dažnai gali būti atidedėliojama. Tačiau yra priežastis permąstyti savo prioritetus – būdami tokie aktyvūs, kaip 25% pažangiausių JAV gyventojų, galite pratęsti savo gyvenimą mažiausiai penkeriais metais, teigiama naujame tyrime, paskelbtame "British Journal of Sports Medicine".
"Nustebau sužinojęs, kad gyvenimo metų praradimas JAV dėl žemo fizinio aktyvumo lygio gali konkuruoti su nuostoliais dėl rūkymo ir aukšto kraujospūdžio", – el. paštu sakė vyresnysis tyrimo autorius dr. Lennertas Veermanas, Australijos Griffitho universiteto Medicinos ir odontologijos mokyklos visuomenės sveikatos profesorius.
Daugelyje tyrimų buvo tiriami fizinio aktyvumo ir ilgaamžiškumo ryšiai. Tiesą sakant, Veermano tyrimą atlikti paskatino ankstesnis 2019 m. tyrimas, kurio vykdymo metu nustatyta, kad ankstyvos mirties rizika sumažėja, kai padidinamas fizinis aktyvumas. Tame tyrime aktyvumo lygis buvo matuojamas akselerometrais – nešiojamais aktyvumo sekimo prietaisais.
"Norėjau atsakyti į klausimą, kiek papildomo gyvenimo laiko gali atnešti viena valanda vaikščiojimo", - pridūrė Veermanas.
Norėdami tai išsiaiškinti, naujausio tyrimo autoriai naudojo fizinio aktyvumo duomenis, užfiksuotus klubų akselerometrais, kuriuos mažiausiai 10 valandų keturias ar daugiau dienų dėvėjo 40 metų ar vyresni suaugusieji, dalyvaudami Nacionaliniame sveikatos ir mitybos tyrimo tyrime nuo 2003 iki 2006 m.
Išvados pagrįstos šia amžiaus grupe, nes nuo aktyvumo priklausomas mirtingumas yra stabilus iki 40 metų amžiaus; po to duomenys skiriasi. Tyrėjau sugalvojo metodiką, kaip nustatyti tikimybę, sugebėti numatyti, kad gyventojai gyvens iki tam tikro amžiaus arba mirs iki tam tikro amžiaus.
Remdamiesi surinkta tyrimų metu informacija, autoriai iš anksto prognozavo, kiek žmonių iš 2019 m. JAV gyventojų išgyvens ateinančiais metais, priklausomai nuo aktyvumo lygio, ir kiek papildomo gyvenimo metų jie galėtų įgyti padidinę savo fizinį aktyvumą. Nustatyta, kad būdami tokie aktyvūs, kaip mažiausiai aktyvūs gyventojai, vyrai ir moterys savo gyvenimo trukmę sutrumpintų 5,8 metų, o tikėtina gyvenimo trukmė sumažėtų nuo maždaug 78 iki maždaug 73 metų.
Taip pat tyrimo metu gauti įrodymai, patvirtinantys tai, jog jei asmenys vyresni nei 40 metų būtų fiziškai aktyvūs kaip pažangiausiai gyvenantieji ir sportuojantieji reguliariai žmonės, jų tikėtina gyvenimo trukmė būtų 83,7 metų, o tai reiškia, jų gyvenimas pailgėtų 5,3 metų.
Be to, mokslininkai nustatė, jog jei įprastas fizinis aktyvumas prailginamas papildomomis 111 minutėmis per dieną, tas gali padėti prailginti gyvenimą 11 metų.
DEJA, GALIMYBIŲ JUDĖTI VIS MAŽIAU
Jei mintis tapti aktyvesniems atrodo bauginanti, žinokite, kad 2003–2006 m. tyrimo dalyvių aktyvumo lygis nebuvo susijęs su mankšta. Jie nešiojo sekiklius ant klubų mažiausiai 10 budrumo valandų kelias dienas, o tai reiškia, kad įrenginiai taip pat fiksavo judesius, būtinus kasdieniam gyvenimui.
Patarimai yra tokie: raskite daugiau akimirkų judėti per dieną. Kol maistas įkaista, užuot naršę socialiniuose tinkluose, pritūpkite arba apsieikite aplink savo darbo pastatą. Vykdydami reikalus, stovėkite kuo toliau nuo parduotuvių. Išgerti kavos su draugu? Verčiau pasivaikščiokite parke, o ne sėdėkite kavinėje.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, suaugusiems per savaitę reikia bent 150–300 minučių vidutinio aerobinio aktyvumo arba 75–150 minučių energingų aerobinių pratimų. Kiekvienas judesys yra svarbus. Tyrimas taip pat atskleidė mažėjančią grąžą, todėl 23 valandas per parą mankštinantis dar nereiškia, kad gyvensite amžinai. Yra toks dalykas kaip per daug veiklos.
Priklausomybės nuo automobilių mažinimas reikalauja kolektyvinių veiksmų ir ilgalaikio planavimo, tačiau kiekvienas gali pasisakyti už šį pokytį, o kai kurie žmonės jau yra pasirengę padėti tai įgyvendinti, sakė Veermanas.
Parengta pagal CNN 2024-11-15 Kristen Rogers publikaciją “Want to live an extra 5 to 10 years? Adopt this habit, study suggests”, šaltinis: <https://edition.cnn.com/2024/11/15/health/physical-activity-extend-life-expectancy-wellness/index.html>, žr. 2024-11-17.