Naujausi tyrimai: sūris, daug saulės yra ne visada sveika

KAS NULEMIA ANKSTYVĄ SENATVĘ?

Naujausi tyrimai: sūris, daug saulės yra ne visada sveika

2025-03-16

Tyrėjai vis dar siekia įspėti senėjimo priežastis, kad padėtų žmonėms gyventi ilgesnį ir sveikesnį gyvenimą. Naujame tyrime pateikiama daugiau įrodymų, kaip gyvenimo būdas ir aplinkos veiksniai daro įtaką mūsų senėjimo procesams. Naujas tyrimas neseniai paskelbtas „The Journal Nature Medicine“.

Kurie aplinkos veiksniai daro didžiausią įtaką senėjimui?

Šiame tyrime tyrėjai išanalizavo beveik pusės milijono JK biobanko dalyvių medicininius duomenis, kad nustatytų 164 skirtingo gyvenimo būdų ir aplinkos veiksnių poveikį senėjimui, su amžiumi susijusioms ligoms ir priešlaikinei mirčiai.

„Remiantis genetinių tyrimų duomenimis, jau seniai išsiaiškinta, kad senėjimas ir gyvenimo trukmė turi būti nulemti labiau aplinkos nei genetinių veiksnių, tačiau mums atsirado galimybė ištirti tai tiesiogiai analizuojant didelių apimčių gyventojų duomenis“, - paaiškina Austinas Argentieri, mokslo darbuotojas iš Masačusetso bendrosios ligoninės ir šio tyrimo vienas iš autorių.

Tyrimo metu mokslininkai panaudojo unikalų senėjimo modelį, vadinamą „amžėjimo laikrodžiu“, kad galėtų nustatyti, kurie aplinkos veiksniai labiausiai turėjo įtakos senėjimui.

„Amžėjimo laikrodis“ įvertina asmens biologinį amžių, pagrįstą molekuliniais žymenimis jų kūne, o ne tik chronologinį amžių (kiek metų jie gyveno). Šiuo metodu įvertinamas biologinis amžius, juo remiantis įmanoma prognozuoti ligas ir mirštamumą, numatyti lėtinius susirgimus.

Didžiausią poveikį daro rūkymas ir socioekonominis statusas

Tyrimo išvadoje Argentieri ir jo komanda nustatė pagrindinius ligos rizikos, ankstyvesnės senatvės veiksniais, tai yra:

Sūrio vartojimas
Lengvas odos įdegis
Švietimui, mokymuisi skirti metai
Užimtumo statusas
Tautybė
Nuovargio jausmo dažnis
Lankymosi sporto salėje dažnis
Finansinių sunkumų istorija
Namų ūkio pajamos
Fizinis aktyvumas
Miego valandos
Rūkymo statusas
Būsto tipas (t. y., namas, butas, mobilieji namai ir kt.)
Naudojimasis atvira ugnimi šildymui
Svoris ir ūgis, kai asmeniui yra 10 metų

Tyrėjai nustatė, kad rūkymas, socialinė ir ekonominė būklė, fizinis aktyvumas ir gyvenimo sąlygos yra veiksniai, kurie turi didžiausią įtaką mirtingumui ir biologiniam senėjimui. Vien rūkymas yra susijęs su 21 liga, o socialiniai ir ekonominiai veiksniai bei nuovargio dažnis --- su 19 ligų.

Aplinkos veiksniai ir jų keliama rizika

Aplinkos užterštumas labiausiai įtakoja širdies, plaučių, kepenų ligų plitimą.

„Šio populiacijos tyrimo metu nustatyta, kad aplinkos veiksniai, tokie kaip fizinis neveiklumas ir socialiniai bei ekonominiai veiksniai, vaidina daug didesnį vaidmenį nei genetiniai veiksniai, nuleminatieji ligos atsiradimą ir ankstyvą mirtį. Šios išvados sustiprina tai, ką mes suprantame apie daugelio kenksmingų aplinkos veiksnių, tokių kaip rūkymas, reikšmingą poveikį sveikatai, “--- teigia Cheng-Han Chen, kardiologas ir „Memorial Care Saddleback“ medicinos centro „Struktūrinė širdis“ programos medicinos direktorius Laguna Hills mieste, Kalifornijoje. „Aplinkos veiksniai šiame tyrime paaiškino tik apie 17% mirties rizikos pokyčių. Aišku, yra daug daugiau dar nežinomos rizikos veiksnių. Būsimi tyrimai galėtų panaudoti šių tyrimo metodus, kad ištirtų kitus galimus aplinkos rizikos veiksnius (tokius kaip cheminė ekspozicija), atsižvelgiant į jų įtaką ligų plitimui“, - pridūrė Chen.

Būtina nuodugniau tirti, kaip įvairūs veiksniai priartina senatvę

Žinios apie tai, kas labiausiai skatina ankstyvą senatvę, padeda užtikrinti prevenciją, siekti, kad geresnė visuomenės sveikatos būklė taptų realybe. Ilgalaikės programos, susietos su rūkymo atsisakymu, aktyvios gyvensenos būdo populiarinimu, socialinių-ekonominių sąlygų gerinimu bei tų programų įgyvendinimo vertinimai gali padėti nustatyti, ar visa tai išties pristabdo senėjimo procesus ir sumažina ankstyvų mirčių riziką.

Taip pat tiriama, kaip sąveikauja aplinkos ir genetikos veiksniai. Manoma, jog tikslinga vykdyti prevencines sveikatos priežiūros programas, o nustačius, kokie veiksniai yra labiausiai žalingi, reikia užtikrinti, kad tos žinios pasiektų plačiąją visuomenę ir įgautų taikomąjį pobūdį.

Keletas patarimų siekiantiesiems ilgiau nesenti yra šie:

Netikėta, bet sūris nėra visada naudingas, jei norite išlikti jauni ilgiau

Sūris yra geras kalcio ir baltymų šaltinis, tačiau jame taip pat gali būti daug sočiųjų riebalų ir natrio. Sūris yra standartinis populiarių maisto produktų, tokių kaip mėsainiai, picos, meksikietiškų patiekalų, salotų ir sumuštinių, sudedamoji dalis. Taip pat sūris vartojamas ir vienas, jis gali būti užkandžiu, jis gali būti dedamas į padažus, sriubas, pyragus ir daugelį kitų patiekalų. Nors sūris ir suteikia daug naudos sveikatai, nereikia užmiršti, kad jis gali padaryti ir žalos. Nesvarbu, ar tai sveikas pasirinkimas, ar ne, viskas priklauso nuo asmens ir sunaudoto sūrio tipo bei kiekio.

Miegas yra itin svarbus

Nors yra bendrų gairių, kai kuriems žmonėms reikia daugiau miego nei kitiems dėl jų gyvenimo būdo, bet kokių individualių sveikatos  aplinkybių ir genetinio savitumo.

Nacionalinis miego fondas (NSF) rekomenduoja, kad įvairaus amžiaus žmonės kas 24 valandas užsitikrintų šios trukmės miegą:

Naujagimiai (0–3 mėnesiai): 14–17 valandų
Kūdikiai (4–11 mėnesių): 12–15 valandų
Mažyliai (1–2 metai): 11–14 valandų
Ikimokyklinio amžiaus vaikai (3–5 metai): 10–13 valandų
Mokyklos amžiaus vaikai (6–13 metų): 9–11 valandų
Paaugliai (14–17 metų): 8–10 valandų
Jaunesni suaugusieji (18–25 metai): 7–9 valandos
Suaugusieji (26–64 metai): 7–9 valandos
Vyresni suaugusieji (65 metai ir daugiau): 7–8 valandos

Oda – sveikatos veidrodis

Paplitusi klaidinga nuomonė yra ta, kad įdegis rodo gerą sveikatą. Nors būti saulėje yra tam tikra prasme sveika ir duoda naudos sveikatai, ilgalaikis saulės poveikis kenkia odai. Tai gali padidinti priešlaikinio senėjimo ir kai kurių sveikatos sutrikimų riziką.

 Šioje lentelėje pateikiami saulės poveikio pranašumai ir rizika:

Pranašumai

Rizika

Saikingai mėgaujantis saulės poveikis gali padidinti vitamino D kiekį.

Gali būti pažeista DNR odoje. Tai padidina tikimybę išsivystyti odos vėžio bazinių ląstelių karcinomai, plokščiųjų ląstelių karcinomai ir melanomai.

Daugelis žmonių mano, kad įdegusi oda yra estetiškesnė.

Esant per daug saulės, oda gali susenti per anksti, todėl atsiranda raukšlių, gilių linijų ir rudų dėmių. Įdegis taip pat gali padaryti strijas labiau matomas.

Tyrimai rodo, kad UV poveikis gali pagerinti žmogaus nuotaiką.

Kai žmonės praleidžia laisvalaikį lauke, nesunku neteisingai įvertinti, kada saulės poveikio oda patiria per daug, o tai gali sukelti nudegimą saulėje, kitus negalavimus.

Saulės poveikis gali sumažinti egzemą ir rinitą paaugliams.

 

Žmonės, kurių oda tamsesnė iš prigimties, turi tam tikrą apsaugą nuo UV spindulių. Tačiau tai taip pat reiškia, kad tie, kurių oda tamsesnė, mažiau sugeba sintetinti vitaminą D iš saulės spindulių. O tie, kurių oda šviesesnė, privalo rūpintis jos apsauga nuo per didelio saulės spindulių kiekio. Tai yra svarbi tema šiltajam metų sezonui artėjant ir Lietuvoje, informacijos apie odos priežiūrą ir apsaugą yra gausu, vertėtų su ja susipažinti kiekvienam.

Beje, ką bepraneštų naujausių tyrimų autoriai, kokius įspėjimus jie bepateiktų, visada kiekvienas asmuo yra laisvas rinktis rūkalų rūšį ar apsispręsti nerūkyti iš viso, kiek ilgai ir kokiu būdu mankštintis arba iš viso to nedaryti, kaip maitintis, kiek ilgai kaitintis saulėje, kiek ilgai ir kokiu būdu mokytis, kiek ilgai miegoti, išskyrus kai kurias išimtis, kai pasirinkimas yra neįmanomas.

Tačiau bet kuriuo atveju žinojimas, kas naudinga sveikatai ir atitolina senatvę,  niekada netrukdo. Taip pat būtinas ir kritinis vertinimas bei suvokimas, jog vien tai, jog nevalgysite riebesnio sūrio su gausiu natrio priedu, nesikaitinsite saulutėje ir ilgai miegosite, šildysitės prie atviros ugnies, intensyviai mankštinsitės bei niekada nerūkysite, neturėsite jokių finansinių sunkumų, atsižvelgsite į visas naujesnes mokslo tyrimais pagrįstas rekomendacijas, visiškai nereiškia, jog atitolinsite senatvę. Kiekvienas asmuo yra skirtingas, todėl būtina suprasti, kad pateikiamos tik mokslininkų rekomendacijos. Egzistuoja bendri dėsningumai, lygiai kaip ir faktas, jog ilgaamžių būna dažniausia tam tikrose vietovėse, tam tikrose šeimose, kas vis dėlto įrodo ir paveldimumo svarbą bei neretai paneigia išvadas, jog tik finansinė gerovė nulemia ilgaamžiškumą, kadangi yra daugybė ir tą nuneigiančių faktų apie asketiškai ir gana skurdžiai gyvenusius ilgaamžius žmones, kuriuos visus vienijo vienas bruožas: jie dirbo ir buvo aktyvūs iki pat gilios senatvės.

Parengta pagal: 2 out of 25 lifestyle and environmental factors affect aging the most, study finds. By Corrie Pelc. February 24, 2025. https://www.medicalnewstoday.com/articles/2-out-of-25-lifestyle-environmental-factors-affect-biological-aging-most-study-finds, žr. 2025-03-14.