„PADĖKIME SAU'19“ --- NEPRIKLAUSOMŲ, OBJEKTYVIŲ, NEATLYGINTINAI PLATINAMŲ VISUOMENĖS INFORMAVIMO PRIEMONIŲ BEI ĮTEISINTŲ KOMUNIKACIJOS KANALŲ VISUMA

Leidinys Padėkime sau'19” ISSN 2669-1426 pradėtas leisti 2018 m. rudenį, jis skirtas asmenims su negalia, jų artimiesiems, susijusiems asmenims, mažiau galimybių turintiesiems asmenims. Interenete Padėkime sau'19” ISSN 2669-1876 pradėtas skelbti 2020 m. liepos 30 d. Leidinys yra nepriklausomas, nėra susijęs su jokia neįgaliųjų asmenų organizacija ar valdiška institucija.

Leidinys internete ir svetainė <https://www.leidinyssau.lt> ISSN 2669-1876 pritaikyti asmenų su negalia vartojimui pagal technines charakteristikas nuo 2022 m.

Nuo 2023 m. turime jau ir integruotą duomenų bazę, ji taip pat unikali, nuolatos atnaujinama. Visų trijų visuomenės informavimo priemonių turinio autoriai yra asmenys su negalia, mažiau galimybių turintieji ir jų artimieji.

Rašykite, dalinkitės mintimis, bendraukite. E. adresas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

 

 Internete <https://www.leidinyssau.lt/naujausias-padekime-sau-19-numeris>

ISSN 2669-1876

2024 m. LIEPA-RUGPJŪTIS-RUGSĖJIS, Nr. 61(7); 62(8); 63(9)

MŪSŲ ŠŪKIS: „NAUJOVĖS NUŠVIEČIA PRAEITĮ“, GEORGAS GERBNERIS


Nuotraukoje aukščiau: Tikslas. Fotografuota 2024-05-31. Autorė Andžela Armonienė.

ŠIAME ISSN 2669-1876 2024 m. Nr. 61(7); 62(8); 63(9) RASITE:

1. MOKESČIAI, MOKESTĖLIAI. / VMI prie LR finansų ministerijos informuoja apie techninių priemonių tobulinimą.
2. Į SVEIKATĄ. / Šerbetas: pamirštas ir naujai atrastas karštomis vasaros'2024 dienomis.
3. Juokas – dalykas rimtas. Humoras, humoras ir dar kartą humoras! NAUJA RUBRIKA: "Bulvių valgytojų krašto naujienos". / BVK NEWS. Pagrindiniai personažai – vienuolika klasių baigę moksleiviai Bulba ir Alaušas. Moksleivių pašnekesys: „6 DANTŲ ŠEPETĖLIAI. KĄ TAI REIŠKIA?".

 

Iliustracija iš creativecommons.org

 
MOKESČIAI, MOKESTĖLIAI:

TECHNINĖS DUOMENŲ SAUGUMO PRIEMONĖS TOBULINAMOS

2024-06-21

Leidinio “Padėkime sau’19” 2024-06-14 klausimai VMI prie LR finansų ministerijos

Klausimai:

  1. Informacinės sistemos, sukurtosios kaip portalai MANO VMI ir EDS, jūsų vertinimu, saugios nuo kibernetinių atakų, duomenų apsaugos pažeidimų?
  2. Rekomenduojama, jog sumokėjus įmoką, pateikus deklaraciją, ar atlikus kitą veiksmą, mokestinių prievolių likučiai perskaičiuojami VMI mokesčių apskaitos informacinėje sistemoje, o perskaičiuoti rezultatai perkeliami į MANO VMI. Dėl duomenų perskaičiavimo ir perkėlimo realūs duomenys gali skirtis, todėl duomenis reikėtų tikrinti praėjus kelioms paroms po naujų apskaitos duomenų registravimo (sumokėjimo, deklaracijos pateikimo ir kitų veiksmų). Ar tai reiškia, jog vartotojai, mokesčių mokėtojai iš esmės ir turi prižiūrėti, nuolatos stebėti galimai ydingai sukurtas informacines sistemas, portalus kaip MANO VMI, EDS nuolatos, nes niekas neatsakingas už galimus duomenų iškraipymus, apmokėtų mokesčių įregistravimą kaip neapmokėtų, kitų klaidų, kurios vartotojams gali būti labai skausmingos ne tik dėl susikaupiančių delspinigių, kurie iš esmės tokiais atvejais yra neteisėtai skaičiuojami sąžiningai visus mokesčius sumokėjusiems ir pan.?
  3. Jei informacines sistemas, portalus kaip MANO VMI, EDS, VMI funkcijų atlikėjai-tarnautojai, valstybės tarnautojai net ir karantinams pandemijos metu pasibaigus nuo 2022-05-01 dirba iš namų, pavyzdžiui, mažų vaikų turinčios mamos, kiti asmenys turi teisę dalį darbo laiko atidirbti iš namų; taigi, tokiais atvejais, kai namų sąlygomis duomenys būna vienaip ar kitaip tikrinami, galimai analizuojami iš namų, kas atsakingas už tų duomenų apsaugą tokiais atvejais? Juk nėra jokių garantijų, jog VMI tarnautojas net nebūtinai IT specialistas ar programuotojas, o tiesiog už įmonių priežiūrą ir duomenų tikrinimą atsakingas tarnautojas namų sąlygomis turi atvejus, kai duomenys gali būti analizuojami nesąžiningos konkurencijos, duomenų užgrobimo, identiteto, komercinės paslapties neteisėto perėmimo atvejais ir panašiai? Kas daroma šioje srityje siekiant apsaugoti vartotojų, besinaudojančiųjų informacinėmis sistemomis, portalais tokiais kaip MANO VMI, EDS?
  4. Kaip vykdomas VMI serverių saugumas ir kokia institucija už tai atsakinga?
  5. Kas atsakingas už tokius atvejus, kai informacines sistemas, portalus kaip MANO VMI, EDS aptarnauja vos mėnesį praktikantai ar bandomajam laikotarpiui įdarbinti asmenys, pasamdyti, pavyzdžiui, rinkti duomenis, atspausdinti, sisteminti ir pan.?
  6. Ar VMI viešai telefonu, nurodytu kontaktams, konsultacijoms, teikiantieji paslaugas asmenys turi tuo pačiu metu prieigą ir prie kompiuterių laikmenų, duomenų bazių informacijos, kuria disponuoja VMI? Kas atsakingas už telefono ryšiu teikiamus duomenis, kitą komercinio pobūdžio ir konkurencinės aplinkos informacijos apsaugą? Kam reikalingos konsultacijos telefonu, jei tokiais atvejais identifikavimas asmenų nėra pakankamas ir bet kuriuo atveju vis viena paklausimus būtina teikti raštu per informacines sistemas, portalus, tokias kaip MANO VMI?
  7. Ar VMI disponuojama informacija, duomenys apie atliktas juridinių ir fizinių asmenų mokestines prievoles, kt. yra nors kažkaip siejama su panašia informacija, duomenimis, kaupiamais VSDFV / Sodros sistemoje, portaluose?
  8. Įvairių rūšių deklaracijų, teikiamų VMI, pildymo klaidų ir net mažiausių netikslumų atvejais gali atsirasti pretekstas net visus mokesčius laiku sumokėjusiesiems tapti įrašytais kaip skolininkai, delspinigių mokėtojai, o kai jie dėl to patiria didelių reputacijos nuostolių, kt., kaltų rasti neįmanoma, atsakingų nėra, kaltė tenka robotizuotoms sistemoms. Kaip vyksta VMI „planavimas“, strategavimas, kad tokių nesklandumų nebūtų? O gal yra atvirkščiai ir chaosas duomenų rinkimo, sisteminimo, įvairių rūšių laikmenose, portaluose MANO VMI. EDS yra niekieno rūpestis?
  9. Kam tenka atsakomybė, jei įmanoma identifikuoti neteisėtą įsikišimą jau VMI sistemas aptarnaujančiųjų serverių lygyje arba, neva, robotizuotos sistemos daro tokias „klaidas“, po kurių įmonėms tenka prarasti pačius brangiausius turimus išteklius, pradedant pirmiausia nuo nematerialaus turto, reputacijos, laiko, baigiant technologinių įrenginių bereikalingu eikvojimu, interneto ryšio perkrovomis, kt.?
  10. Kas garantuoja, kad žmogiškojo veiksnio įtaka, kuri galimai yra žalingesnė ir kelianti daugiau rizikų nei robotizuotos sistemos dėl paprastos priežasties: galimo itin aukšto korupcijos lygio viešajame sektoriuje apskritai, būtų mažinama, nors kažkaip kontroliuojama savivalė ir pan.? Kas atsakingas už pasekmes dėl galimo serverių saugumo nevaldymo ir pan.?

VMI prie LR finansų ministerijos atsakymai:

Dėl informacinių išteklių ir duomenų saugumo užtikrinimo

VMI valdomų informacinių sistemų (tarp jų Mano VMI, EDS) sauga užtikrinama įgyvendinant teisės aktuose numatytas saugos priemones bei informacijos saugumo valdymo sistemos standarto LST ISO/IEC 27001:2017 reikalavimus. Tai patvirtina VMI turimas sertifikatas.

VMI kasmet atlieka rizikų informacijos saugai vertinimą, o kas trejus metus atliekamas dar ir nepriklausomas rizikų vertinimas, kurių metu vertinamos su informacijos saugumu susijusios rizikos ir parenkamos priemonės joms valdyti.

VMI informacinių išteklių apsauga nuo kibernetinių atakų ir informacijos saugumo pažeidimų užtikrinama taikant įvairias organizacines ir technines duomenų saugumo priemones. VMI yra pasitvirtinusi duomenų saugos nuostatus, saugaus e.informacijos tvarkymo taisykles, informacinių sistemų veiklos tęstinumo valdymo planą bei informacinių sistemų naudotojų taisykles.

Esame įdiegę duomenų nutekėjimo prevencijos, administratorių veiksmų kontrolės, duomenų bazių monitoringo, pažeidžiamumo valdymo, tapatybės ir teisių valdymo ir kitas IT saugos sistemas. Taip pat VMI veikia už duomenų apsaugą atsakingas padalinys – Vidaus saugumo skyrius, kuris prižiūri, kad duomenys būtų tvarkomi vadovaujantis teisės aktų reikalavimais. Visi VMI valstybės tarnautojų ir darbuotojų VMI informacinėse sistemose atliekami veiksmai yra fiksuojami. Vidaus saugumo skyrius nuolat atlieka tvarkymo teisėtumo patikrinimus, ar VMI valstybės tarnautojai ir darbuotojai teisėtai tvarko duomenis.

VMI labai didelis dėmesys skiriamas tiek duomenų tvarkymo teisėtumo kontrolei, tiek VMI valstybės tarnautojų ir darbuotojų sąmoningumo didinimui: nuolat organizuojami mokymai, rengiamos įvairios rekomendacijos duomenų saugumo užtikrinimo klausimais ir kt. Informacija klientams teikiama tik juos identifikavus.

Detalesnė informacija apie VMI užtikrinamą asmens duomenų saugą ir VMI taikomas organizacines ir technines duomenų saugumo priemones yra pateikiama čia:

https://www.vmi.lt/evmi/asmens-duomenu-sauga

https://www.vmi.lt/evmi/informacija-apie-organizacines-ir-technines-duomenu-saugumo-priemones

Dėl duomenų su kitomis institucijomis mainų

Jei yra galimybė gauti duomenis iš kitų institucijų, netrukdant savo klientų, VMI sudaro duomenų gavimo sutartis ir realizuoja jų gavimą. Nuolat tobuliname valdomas informacines sistemas integracijai su kitų įstaigų informacinėmis sistemomis ar duomenų šaltiniais ir sudarome naujas duomenų teikimo sutartis. Gauti duomenys naudojami tiek teikiant paslaugas mokesčių mokėtojams, pavyzdžiui, gyventojų pajamų deklaravimo vedlyje, tiek analizės, rizikos vertinimo ir kontrolės veiksmų vykdymui.

VMI naudoja įvairių valstybės registrų, Sodros, Muitinės, Registrų centro, Regitros, Užimtumo tarnybos ir kitų institucijų tvarkomus duomenis, taip pat iš ES valstybių narių mokesčių administratorių gaunamus duomenis, finansinių institucijų duomenis ir pan., kuriems gauti ir naudoti turi teisinius pagrindus. 

VMI sistemose realizuoti mainai su kitų institucijų informacinėmis sistemomis ar duomenų šaltiniais yra automatizuoti. Duomenų gavimas iš kitų institucijų priklauso nuo institucijos, kuri valdo duomenis, galimybių teikti duomenis techninėmis priemonėmis ir jų atitikimo VMI mokesčių administravimo procesams.

Dėl klientų mokėjimų atvaizdavimo Mano VMI

Kai tik mokesčių mokėtojo atlikti mokėjimai pasiekia VMI surenkamąsias sąskaitas, laikoma, kad klientas nėra skolingasInformacija apie į surenkamąsias sąskaitas gautus mokėjimus Mano VMI atvaizduojama tą pačią dieną.

Dėkojame VMI už bendradarbiavimą ir operatyviai pateiktą svarbią informaciją mokesčių bei duomenų saugumo ir rizikų valdymo klausimais.

Nuotrauka žemiau: Archaiška pajūrio žmonių teisingumo samprata. Fotografuota 2024-04-27. Autorė Andžela Armonienė.
 

a a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aaa a a

IŠGYVENIMO PRADŽIAMOKSLIS
TIEMS, KURIE
NORI IŠLIKTI NELENGVOMIS KARŠTĖJANČIO KLIMATO SĄLYGOMIS 

 ŠERBETAS:

GĖRIMAS, KURĮ GAMINDAMI GALITE BŪTI KŪRYBINGI

2024-06-27

Šerbetą gamindavo tarybinių laikų kai kurie restoranai Lietuvoje.

Esamu metu šis gėrimas įgavo naują populiarumą, kadangi yra atsiradę specialūs aparatai šerbetui gaminti tiesiog atviroje erdvėje, žmonių susibūrimo vietose, pliažų prieigose, o visą gamybos eigą gali stebėti praeiviai, karštomis dienomis šis gėrimas perkamas. Kaip rašoma „Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“, „šerbètas (turk. šerbet < arab. šariba – gėrė), šaltas gėrimas iš vaisių sulčių ir cukraus (kartais su alkoholiu)“ ⸎.

Šerbetu gali būti vadinami ir vaisiniai ledai, pagaminti iš užšaldytų sulčių. Internete šerbeto gėrimo ar šerbeto ledų receptų yra gausybė. Nesunkiai rasti galite sau tinkantį ir patinkantį receptą, šerbetą galite gamintis namų sąlygomis. Pasirinktojo recepto galite laikytis miligramo tikslumu ir net nusipirkti paprastai prie geresnių receptų reklamuojamą virtuvės įrangą, nekalbant jau apie sudedamąsias šerbeto dalis, pavyzdžiui, ne sezono metu, prieš Kalėdas, ieškoti ir pirkti bet kokia kaina arbūzus ir atlikti viską kaip robotas pagal viešai publikuotą receptą. Bet galite ir improvizuoti, pirkti šaldytas uogas žiemos ir bet kuriuo kitu metų laiku, sukurti visiškai naują savo unikalų receptą, kurio taip pat niekada nekartojate kaip vienodai tokio paties. Šioje vietoje pažymėtina yra tai, jog šerbetas labai tinka ir žiemą, būtent žiemą. Ir kuo šerbete daugiau ledukų, tuo puikiau. Niekas netrukdo Jums juo mėgautis prie židinio, krosnies ar gerai įkaitusių centrinio šildymo radiatorių, pirtyje ir kitur, bei tuo pačiu prisiminti saulėtą vasarą ir jos teikiamus malonumus pagardinus savo žieminio šerbeto taurę geros kokybės alkoholio lašeliu, jei sveikata leidžia tai daryti ir nesate vaikas.

Vienas iš įdomesnių šerbeto receptų, pagal kurį pasigaminę gaivų skanėstą tikrai nenusivilsite, yra šis:

INGREDIENTAI:

2 skiltelės arbūzo
3 šaukštai apelsino sulčių
2 šaukštai citrinos sulčių
1 arbatinis šaukštelis cukraus
2 griežinėliai meliono

PARUOŠIMO BŪDAS:

Nulupti arbūzo žievę. Išvalyti arbūzo sėklas. Arbūzo skilteles supjaustyti kubeliais. Melioną taip pat nulupti. Susmulkinti. Arbūzo ir meliono gabalėlius sudėti į trintuvą. Vaisius užpilti apelsinų, citrinų sultimis. Suberti šaukštelį cukraus (galima cukraus berti ir daugiau, pagal skonį). Viską gerai išplakti. Mėgautis atšaldytu. ⸎⸎

Na, o mėgstantiems sukurti ką nors visiškai savo ir originalaus, vadovautis tik savo ar svečių skoniu ir pageidavimais, šerbetą galima gamintis iš maždaug 1/3 viso gėrimo tūrio sudarančių ledukų, kurie gali būti užšaldomi paprasčiausiame šaldiklyje, šaldytuvo šaldymo kameroje iš šaltinio vandens, arbatos, mėgstamų sulčių, pieno. Kita 1/3 ar 2/3 gėrimo tūrio gali būti pasirinktos šviežios ar šaldytos uogos, vaisiai, sultys. Jei pasirinkote įpilti 1/3 gėrimo tūrio uogų, likusioji 1/3 gali būti geros kokybės pienas ar ananasų sultys, negazuotas mineralinis vanduo. Alkoholio galima pilti pagal pasirinkimą arba ne. Tinka šaukštas medaus. Galima vietoje medaus dėti uogienę ar cukrų. Skanu įsidėti vanilinio cukraus, cinamono, mėtų, kardomono ar muskato. Tirštumą galite gauti kaip vaisinių ledų ar gėrimo, gaminkitės, kaip norite. Viskas suplakama elektriniame plaktuve, kuris gali suskaldyti ledukus iki vientisos konsistencijos.

Tiesiog išmokę gamintis tokį namų šerbetą sutaupysite labai nemažai pinigų, kuriuos karštomis vasaros dienomis išleidžiate gaiviesiems gėrimams, ledams, mineraliniam vandeniui ir t.t. Tirpsmo vanduo, suskaldyti ledukai duoda daug energijos, taip galite pamažu mažinti išgeriamos kavos ar arbatos kiekį ir keisti tuos gėrimus skaldyto ledo gėrimais, kurie išties yra puikūs, galite rinktis juos gardinti kuo tik norite.

Išmokę tokio namų gamybos šerbeto gabentis į gamtą termosuose ar specialiuose šaltą / karštą maistą, gėrimus išsaugojančiuose krepšiuose, sutaupysite. Ekonominį efektą pajusite ypač, jei turite vaikų, kurie nenustodami prašo pirkti išties brangius gaiviuosius gėrimus, ledus, kurie su nemažu antkainiu parduodami arčiau tų vietų, kuriose renkasi vasarotojai.

Be to, nors kartą susiskaičiuokite, kiek realiai pinigų išleidžiate vos per mėnesį vasarą ledams, gėrimams, vandeniui, arbatai, kavai, sultims, nektarams, girai, perkamai atvirose prekybos bei išpilstymo vietose, kavinėse, kioskuose, baruose. Ypač ta suma būna įspūdinga, jei auginate vaikus. Tiesiog ji būna tokia didelė, jog sunku net patikėti.

Todėl namų sąlygomis gamintis kokteilius, šerbetus, gaivius gėrimus, limonadus, girą ir t.t., pravartu. O dar pravarčiau išmokti patiems ir to išmokyti savo vaikus, jog visiškai nebūtina išgerti vienu mauku litrą vandens, po kurio laiko dar litrą ar du net kai yra labai karšta. Tie, kas maukia ir maukia iš nešiojamos gertuvės be sustojimo, baigia liūdnai. Bet tai jau ne šio rašinio tema.

Šaltiniai:

⸎ „Visuotinė lietuvių enciklopedija“, <https://www.vle.lt/straipsnis/serbetas/>, žr. 2024-06-27.

⸎⸎ AUTORIUS: Skirma, <https://www.lamaistas.lt/receptas/arbuzinis-serbetas-20888>, žr. 2024-06-27.

Iliustracijos žemiau iš creativecommons.org

a a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aaa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a aa a a

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

JUOKAS – DALYKAS RIMTAS

ARBA TIK HUMORAS, HUMORAS IR DAR KARTĄ HUMORAS

NAUJA RUBRIKA

"Bulvių valgytojų krašto naujienos" BVK NEWS

Pagrindiniai personažai – Bulba ir Alaušas, abu vienuolika klasių baigę moksleiviai

6 DANTŲ ŠEPETĖLIAI.
KĄ TAI REIŠKIA?

Bulba klausia Alaušą:

  • Ką tu dažniausiai veiki sekmadieniais?
  • Kodėl klausi? – irgi pateikia draugui klausimą Alaušas.
  • Matai, aš pradėjau mokytis vairuoti. Sekmadieniais, anksti ryte, – atsako Bulba.
  • Ir ką? Kas čia tokio ypatingo? Dabar beveik visi sulaukę 18-os jau turi vairavimo teises. Tau – 19-a, – kalba Alaušas.
  • Supranti, vairavimo instruktorius labai keistas. Nežinau nė ką daryti, – pasakoja Bulba savo bėdas.
  • Kuo keistas? – domisi Alaušas.
  • Vos tik pradedu geriau vairuoti, nedarau jokių klaidų, ima ir „nusodina“, – aiškina Bulba.
  • Tai gal tu jautrus per daug? Kaip jau jis ten tave „nusodina“? – nori išsiaiškinti padėtį draugas.
  • Žodžiais. Bet sugeba taip paveikti, kad galiu net avariją lygiame tuščiame kelyje padaryti, – toliau pasakoja susirūpinęs Bulba.
  • Ir ką jau jis tau pasako, kad tokį poveikį sugeba padaryti? – domisi Alaušas.
  • Sako: važiuoji kaip Schumacheris, ima nurodinėti klaidingai, pavyzdžiui, liepia važiuoti ten, kur draudžiama ir panašiai, visaip tyčiojasi, – kalba Bulba.
  • Na, kad nurodo klaidingai, toks yra senas triukas, jis tikrina tave. Bet jei tyčiojasi, pasidaryk įrašą ir apskųski jį jo vadovui, – pamoko draugą Alaušas.
  • Nežinau, nežinau..., tada iš viso galiu teisių negauti, „sodins“ per egzaminą, – nerimauja Bulba. – Svarbiausia, kad man panašu, jog jis planingai daro taip, kad, atseit, nieko dar neišmokau ir reikia vėl ir vėl pas jį pirkti papildomas vairavimo pamokas, o jos, žinai, kokios brangios..., – paaiškina Bulba.
  • Pakeisk vairavimo instruktorių, ir viskas, eik į kitą vairavimo mokyklą, – trumpai nurodo Alaušas. – Mano seseriai panašiai buvo, nesityčiojo, bet vis darė taip, kad teko susimokėti už daugybę papildomų vairavimo valandų. Nuėjo pas kitą instruktorių, viskas buvo normalu, – papasakojo Alaušas.
  • Iš viso, ar tu pastebėjai, kiek daug neadekvačių žmonių pasibaigus tiems visiems karantinams? – klausia Bulba.
  • Ką turi galvoje? – teiraujasi draugas.
  • Na, telefonu skambinau į vieną kurjerių tarnybą. Atsiliepė mergina, kalba nesąmones, jokios informacijos nesuteikia. O kas dedasi, kai tenka ko pasiteirauti e-parduotuvėje, ..., – kalba Bulba. – Kažkokie lyg iš Marso atskridę.
  • Na, keistuolių visada yra, jie daugiau matomi, labiau girdimi. Nori, papasakosiu apie keistuolį vieną? – pagyvina pokalbį Alaušas.
  • Na? – susidomi Bulba.
  • Kaip manai, kodėl pas žmogų vonios kambaryje yra 6 dantų šepetėliai?
  • Gal laukia svečių? – spėja Bulba.
  • Spėk dar, – pasiūlo Alaušas.
  • Kolekcionuoja dantų šepetėlius? – spėja Bulba.
  • Panašu, bet ne, – atsako pašnekovas.
  • Tas žmogus – odontologas? O gal pamišęs dėl burnos higienos? – bando atspėti Bulba.
  • Oi, ne. Na, matau, neatspėsi. 6 dantų šepetėliai reiškia, kad jis sekmadieniais dantų nesivalo, – pasako teisingą atsakymą Alaušas.
  • Netikėta. Gal ir mano instruktorius koks nors kolekcionierius atvejų, kaip galima „išdurti“ besimokančiuosius vairuoti? – tęsia pokalbį Bulba.
  • Pasidomėk kitais atvejais, kaip jis „mokė“ vairuoti ir kitus, – pasiūlo Alaušas.
  • Ne, negaišiu laiko, eisiu pas kitą instruktorių, – atsako Bulba.
  • Kartais teisybės ieškojimas gali kainuoti brangiau nei tiesiog visko palikimas taip, kaip yra, – pritaria Alaušas. Ir apibendrina: – Jei jis taip elgiasi, anksčiau ar vėliau kas nors jį apkaltins, pasibaigs jo išsidirbinėjimai.

DAUGIAU KIEKVIENĄ KETVIRTADIENĮ RASITE ČIA: <https://www.leidinyssau.lt/humoras/> 

Iliustracija aukščiau: 10 metų vaiko laisvalaikio darbelis:  komiksas apie Vilniaus senamiesčio realybę. Kaip žinia, vaikai visada teisūs.

Pastaba: Galimai LR esamu metu nėra net 225 000 asmenų su negalia. 

IŠ ŠIMTO GYVENTOJŲ NEĮGALŪS – ne mažiau nei 7 ar 8, o po ukrainiečių invazijos į LR po 2022-02-24 galimai statistika bus gana nepatikima, todėl būtina stebėti, kas, kur, kokie, kodėl, kaip ir ką daro mūsų Lietuvoje.
Išsamiau: <https://www.leidinyssau.lt/info> publikacija 2023-03-24 apie tai, jog verslininkams, teisininkams ir ypač medikams, akademinei bendruomenei ir kitiems, vengiantiems mokesčių itin paranku turėti neįgalius vaikus, kurių suskaičiavimas ir įvertinimas, kokią tam įtaką turi itin senyvas jų biologinių tėvų, mamų amžius, įvairios priklausomybės, gana iškreiptas gyvenimo būdas, degradacija, įvertinimas, ką visa tai reiškia visuomenei ir kodėl tai vyksta --- ne tik genetikų misija, bet ir kiekvieno doro LR piliečio, auginančio sveikus vaikus, bet negalinčio jų nei į mokslus išleisti, nei nupirkti elementariai sveikatai palankesnių maisto produktų, išleisti tuos vaikus į būrelius, kur jų vadovas ar sporto užsiėmimų treneris ne pedofilas, interesų sritis. Esminis klausimas: kodėl reikia mokėti tokius didelius mokesčius, kurie didele dalimi panaudojami šitam visam balaganui ir degradavusiesiems išlaikyti?

Šuolis į skaitmenizaciją: dirbame tausojančiu režimu.
Svarbesnių naujienų rasite šiais e-adresais:

Human Rights Council Fifty-second session 27 February–31 March 2023 Agenda item 6 Universal periodic review Report of the Working Group on the Universal Periodic Review* Poland

https://documents-dds-ny.un.org/doc/UNDOC/GEN/G22/611/66/PDF/G2261166.pdf?OpenElement

ID: SR on Persons with Disabilities - 25th meeting, 49th Regular Session of Human Rights Council

2022-03-22 pranešimo versija, išsamiau https://www.ungeneva.org/en/news-media/meeting-summary/2022/03/le-conseil-des-droits-de-lhomme-dialogue-avec-les-rapporteurs

MORNING - Human Rights Council Discusses Artificial Intelligence in the Context of the Rights of Persons with Disabilities and the Importance of Farmers’ Seed Systems to Ensure Food Systems that were Biodiverse, Resilient and Just

 

„PADĖKIME SAU'19“ Nr. 64(10) išeis 2024 m. rudenį.
Jei norite pasiskelbti, dovanoti, pasveikinti, prenumeruoti mūsų leidinio e-versiją, praneškite el. adresu 
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Griežtai draudžiama „Padėkime sau'19“ paskelbtą žodinę ir vaizdinę informaciją kopijuoti, panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Padėkime sau'19“ kaip šaltinį.

Redaktorė Andžela Armonienė