MANKŠTINKITĖS: VOS 11 MINUČIŲ MANKŠTOS KASDIEN GALI PRAILGINTI JŪSŲ GYVENIMĄ

Patariama, kad vyresnio amžiaus žmonės turėtų mažiausiai dukart per savaitę treniruotis ir taip pat apie 2,5 valandos per savaitę daryti aerobikos pratimus. Nesimankštinantieji praranda galimybę turėti gerą kraujotaką ir jų kūnai tampa suglebę, iškyla širdies ligų rizika ir, be abejo, jų gyvenimo trukmė trumpesnė už tų, kurie reguliariai mankštinasi.

Tačiau naujausi tyrimai rodo, jog tai, kas pasakyta aukščiau, yra neteisinga. Vyresni nei 65 metų žmonės per savaitę turi mankštintis nuo dviejų iki 6 kartų ir tik šie asmenys gyveno ilgiau, o tie, kurie mankštinosi mažiau nei du kartus per savaitę, tokio efekto nepasiekė.

Tyrimas buvo atliktas su įvairaus amžiaus asmenimis, įskaitant ir vyresnius nei 85 metai. Būtent šie žmonės iš pačių vyriausiųjų grupės net 28 proc. sumažino mirtingumo riziką tuo atveju, kai mankštinosi  darydami aerobikos pratimus bei darė dar ir  jėgos pratimus.

Tai leido daryti išvadą, jog aerobika ir jėgos pratimai prailgina gyvenimą.

Įdomu tai, kad per didelis kiekis fizinių pratimų nesudaro prielaidų ilgesniam gyvenimui ir gali būti net žalingas.

Tikslas yra mankštinti visas raumenų grupes, kad dirbtų ir rankų, ir kojų, ir pečių, nugaros, sprando, krūtinės, kaklo, juosmens ir t.t. raumenys tolygiai.

Tyrinėdami aerobikos pratimų naudą, mokslininkai nustatė, jog naudinga per dieną mankštintis nuo 10 iki 300 minučių ir tai prailgina gyvenimo trukmę, tačiau jei mankštinatės trumpiau nei 10 minučių per dieną, tokio efekto nepasieksite.

Aerobikos pratimai yra vaikščiojimas, dalyvavimas pėsčiųjų žygiuose, važiavimas dviračiu, mankštinimasis vandenyje, plaukimas, šokiai ir kt.

Taigi, ar iš tiesų 10 MINUČIŲ TRUKMĖS TRENIRUOTĖ NEPADĖS, BET 11 MINUČIŲ TRUKMĖS MANKŠTA PER DIENĄ JAU GALI PRAILGINTI JŪSŲ GYVENIMĄ?

Gerai pamąstykite, kaip praleidžiate savo dieną. Vos 11 minučių trukmės mankšta kasdien gali sumažinti susirgimo vėžiu riziką, padėti išvengti kraujotakos sutrikimo ligų ir atitolinti mirtį. Kai tiriamieji asmenys mankštinosi ilgiau nei 150 minučių per savaitę, rezultatai buvo menkesni. Pažymima, jog daryti nors kokius fizinius pratimus yra geriau nei nedaryti nieko net jei nepajėgiate mankštintis bent 11 minučių per dieną.

Kasdien po truputį besimankštinantis žmogus ne tik prailgina savo gyvenimą, bet ir sustiprina savo imuninę sistemą, pagerina savo plaučių ir širdies veiklą, išvengia per didelio kūno svorio ir riebalų kaupimosi, sumažina ankstyvos mirties pavojų.

Patariama mažiau naudotis automobiliu ir kiek įmanoma dažniau eiti pėstute, į kasdieninę savo rutiną įtraukti tuos pratimus, kuriuos mėgstate, tiesiog turite būti daugiau aktyvūs.

Parengta pagal:

Sandee LaMotte, CNN. October 17, 2022. Look to exercise to extend life, even for the oldest, study says

<https://edition.cnn.com/2022/10/17/health/strength-training-live-longer-wellness/index.html>;

Kristen Rogers, CNN. March 1, 2023. 11 minutes of daily exercise could have a positive impact on your health, large study shows

<https://edition.cnn.com/2023/02/28/health/moderate-physical-activity-cancer-death-risk-wellness/index.html>, žr. 2023-03-03.